Panele Na Ogrzewanie Podłogowe

Jeszcze kilka lat temu powszechne było przekonanie, że ogrzewanie podłogowe wiąże się tylko i wyłącznie z płytkami. Dziś wiemy, że przy tego rodzaju ogrzewaniu możemy mieć elegancką podłogę winylową, laminowaną a nawet drewnianą. Większość paneli podłogowych dobrej jakości nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Producenci jasno określają, które produkty można stosować mając ogrzewanie podłogowe.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zacznijmy od oporu cieplnego, który nie powinien przekraczać 0,15m2K/W. Im większy opór cieplny, tym mniej wydajne będzie ogrzewanie podłogowe i tym dłużej będzie trwało nagrzewanie podłogi. Na opór cieplny wpływa przede wszystkim rodzaj użytego materiału oraz jego grubość. Jeśli mamy wątpliwości co do parametrów, sprawdźmy karty techniczne – każdy Producent powinien udostępniać takie informacje.

Winyl, laminat czy drewno na ogrzewanie wodne?

Zdecydowanie najbardziej wydajnym materiałem będzie panel winylowy. Ma najmniejszy opór cieplny, jest produktem cienkim, wykonanym z tworzywa PCV i włókna szklanego. Ale to nie jedyna opcja. Panele laminowane również dobrze sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym. W przypadku obu tych podłóg, montaż na podkładzie z zachowaniem dylatacji pozwala na swobodną pracę podłogi nawet przy częstych zmianach temperatur. Drewno wykaże się największym oporem cieplnym. Poza tym, jako produkt najbardziej naturalny, kurczy się pod wpływem temperatury – dlatego zadbajmy o dobre zabezpieczenie podłogi drewnianej np. olejowoskami i nie narażajmy jej na duże wahania temperatury.

Czy tylko ogrzewanie wodne?

Ten rodzaj ogrzewania jest najbardziej popularny. Coraz częściej spotykamy się jednak z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym lub matami grzewczymi. Pamiętajmy, że każdy rodzaj ogrzewania wymaga innej techniki montażu czy dodatkowych materiałów. Dlatego przed położeniem paneli sprawdźmy zalecania Producenta co do typu ogrzewania jakie mamy aby zapewnić sobie jak najlepszą wydajność i pełną gwarancję jakości produktu.

Podkład jako podstawa

Równie ważne jak właściwości wybranych paneli jest dobranie odpowiedniego podkładu. Grubość podkładu na ogrzewanie podłogowe nie powinna przekraczać 3mm. Najlepszym wyborem będą podkłady zintegrowane z folią, dedykowane do ogrzewania podłogowego.

Właściwy montaż i zachowanie dylatacji

Pamiętajmy, że pod wpływem ciepła podłogi winylowe i laminowane układane na podkładzie intensywniej „pracują”, następuje rozszerzenie się materiałów. Dla współczesnych paneli nie jest to szkodliwe o ile zastosujemy dylatacje według wskazań Producenta. Dylatacje nie muszę być elementem szpecącym mieszkanie. Obwodowe szczeliny bez problemu ukryjemy pod listwą przyścienną. Pamiętajmy, że listwy nie należy kleić do paneli ani silikonować – takie działanie zablokuje swobodną pracę podłogi, dlatego listwy montujemy do ściany. Dla dylatacji progowych coraz więcej Producentów proponuje listwy w kolorze dobranym do koloru podłogi. Niewielkie szerokości tych profili pozwalają na estetyczne wykończenie w miejscu koniecznej dylatacji. 

Wygrzewanie

Kiedy zamontujemy już wybrane panele, przeprowadźmy stopniowe wygrzewanie podłogi zanim podkręcimy temperaturę na wysoką wartość. Przez kilka dni podnośmy powoli temperaturę (np. co dwa dni o jeden stopień) - im wolniej przeprowadzimy ten proces, tym lepiej dla podłogi. Dotyczy to każdego rodzaju podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskybuj newsletter, otrzymaj kupon rabatowy i bądż na bieżąco!

Montaż

Na terenie całego podkarpacia możliwy zakup podłóg wraz z montażem

Wysyłka do 48h

Produkty, które są u nas na magazynie wysyłamy do 24h w dni robocze

14 Dni na Zwrot

Rozmyśliłeś się? Coś poszło nie tak? Do 14 dni bezproblemowo możesz zwrócić towar

Wysyłka Gratis

Od 5000 zł na terenie całego kraju lub 50km od Rzeszowa dla podłóg, które mamy na stanie

VENIDESIGN

Szukasz odpowiedniej podłogi??

Zadzwoń i sprawdź czy możemy Ci pomóc

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z opłatą przewidzianą przez operatora sieci komórkowej wg aktualnego cennika

Zamów Darmową Konsultację

© Venidesign | Wykonanie adjoy.pl